ماده upvc
ماده UPVC چیست؟
جولای 7, 2020
در upcv
در uPVC
جولای 18, 2020

پروفیل لاستیک‌دار

پروفیل لاستیک دار

آیا به دنبال پروفیل لاستیک‌دار با کیفیت بالا هستید؟ طیف گسترده‌ای از درزگیرها را در مواد، انواع، سختی‌ها و ابعاد مختلف وجود دارد. این لاستیک‌های درزگیر در صنایع مختلف کاربرد دارد. یکی از جنبه‌های استفاده از درزگیرها قرار دادن آنها در پروفیل‌های پنجره دو و سه جداره است.

انواع مختلف پروفیل لاستیک دار

پروفیل لاستیک‌دار را می‌توان در انواع مختلف لاستیک تولید کرد. لاستیک مقاوم در برابر روغن و یا ساخته شدن با موادی که مقاوم در برابر آب یا مواد شیمیایی باشد. این پروفیل‌ها در مقاطع مختلف عرضه می‌شوند.

در ادامه انواع مختلف پروفیل لاستیک دار بیان شده است:

  • پروفیل لاستیک دار مناسب برای درب
  • پروفیل اچ
  • پروفیل‌ اتصال
  • پروفیل T شکل
  • پروفیل U

استفاده پروفیل لاستیک‌دار در پنجره‌های جداره‌دار

صنعت در و پنجره یو‌پی‌وی‌سی یکی از صنایع نوپا در ایران هست که طرفداران زیادی پیدا کرده است. این نوع از پنجره‌ها از این جهت که دارای ظاهر یکسان هستند تشخیص کیفیت و خوب یا بد بودن آن کاری بس مشکل خواهد بود. فقط یک فرد خبره می‌تواند نوع، کیفیت، استاندارد پنجره، جنس و …. اینها را تشخیص دهد و یک انتخاب مناسب داشته باشد. صرفاْ داشتن دانش فنی و رعایت استاندارد در زمان تولید منجر به ساخت پنجره استاندارد نمی‌شود بلکه در زمان نصب هم باید به ویژگی‌ها و مشخصه‌های آن توجه کرد. این پروفیل‌ها به دلیل سرعت بالا در تولید و راحتی در نصب بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اما همانطور که این مزیت‌ها را دارد باید در شرایط مناسب، مواد اولیه با کیفیت و رعایت استانداردهای مورد نیاز در زمان تولید و نصب را مورد توجه قرار داد. استفاده از پروفیل uPVC لاستیک دار بی کیفیت یا نصب نامناسب آن در کوتاه مدت ضررهای سنگینی را به بار می‌آورد.

مرسوم ترین پروفیل لاستیک‌دار

معمولاْ از لاستیک TPV در پروفیل‌ یو پی وی سی استفاده می شود. از ویژگی های این نوع لاستیک می‌توان به قابلیت جوش‌پذیری بالا و تشکیل شدن از دو قسمت سخت و نرم اشاره کرد. قسمت سخت لاستیک درون پروفیل محکم می‌شود تا در هنگام برش، تراش، جابجایی و جوش در شیار خود حرکت نکند. قسمت نرم و انعطاف‌پذیر لاستیک در بیرون قابل مشاهده هست. این قسمت به جهت آب‌بندی و عایق هوا بودن به کار می‌رود. همانطور که قبلا گفته شد مزیت اصلی و رقابتی پنجره‌های دو جداره یا سه جداره uPVC توانایی عایق بندی صوتی، آب و حرارتی آنها است. حال همانطور که گفته شد این درزگیر نقش مهمی در برآوردن کردن این مزیت‌ها دارد. و اینجاست که کیفیت بالا و نصب درست و به جای درزگیر در شیار پروفیل اهمیت خود را نشان می‌دهد. به همراه پروفیل با کیفیت باید درزگیر استاندارد و قرار گیری درست به کار رود.

یک درزگیر چگونه می‌تواند آسیب ببیند؟

  1. ابتدایی‌ترین موردی که می‌تواند لاستیک از آن آسیب ببیند نوع لاستیک می‌باشد. بعضی از لاستیک‌ها در شرایط مختلف جوی (گرم یا سردن شدن زیاد)‌ یا بر اثر ضربه ترک می‌خورد. بهترین نوع لاستیک tpv می‌باشد.
  2. اگر از تیغچه غیر استاندارد برای تراش پروفیل مولیون استفاده شود احتمال لطمه دیدن لاستیک وجود دارد.
  3. جوش نامناسب: مشکلی که در پروفیل‌های uPVC درزگیردار می‌تواند داشته باشد فرایند جوش دادن آن است. قسمت سخت درزگیر به دلیل اینکه درون شیار پروفیل قرار می‌گیرد و فشرده می‌شود عمل جوش به خوبی صورت می‌گیرد. اما در قسمت نرم درزگیر احتمال به وجود آمدن برآمدگی در محل جوش به دلیل رها بودن و عدم مهار شدن از یک سمت وجود دارد. این برآمدگی‌ها از بسته شدن کامل پنجره و اتصال صحیح شیشه به درزگیر جلوگیری می‌کند. برآمدگی حاصل از جوش در قسمت نرم درزگیر علاوه بر اینکه باعث عدم آب بندی پنجره می‌شود، امکان پارگی لاستیک را به دلیل دو جزیی شدن را فراهم می‌کند. یک فرد با تجربه به محل جوش در پروفیل لاستیک‌دار توجه می‌کند تا برآمدگی در آن وجود نداشته باشد.