انواع پروفیل upvc | بست ویژن
انواع پروفیل upvc درب و پنجره
ژوئن 7, 2020
پنجره upvc
انواع پنجره upvc
ژوئن 9, 2020

پروفیل UPVC چیست؟

پروفیل upvc | پروفیل بست ویژن

پروفیل UPVC مبتنی بر پلی‌وینیل کلرید  (PVC) یکی از پلیمرهای همه کاره در قرن اخیر است. امروزه PVC تقریباً در تمام جنبه‌های زندگی ما از کاربرد روزانه تا جنبه‌های بسیار پیشرفته از زندگی کاربرد دارد. این انعطاف پذیری PVC باعث شده است که با استفاده از یک فرمول منحصربفرد به پروفیل یوپی‌وی‌سی مناسب برای درب و پنجره تبدیل شود.

UPVC (U به معنای غیر پلاستیک است) یکی از پر طرفدارترین مواد برای قالب بندی پنجره در سراسر جهان است. نگهداری آسان و کم هزینه UPVC و مزایایی دیگری که تا کنون هیچ ماده‌ای از آن برخودار نبوده است، سهم بیش از 50% بازار را توجیه می‌کند.

مزایای پنجره UPVC:

در و پنجره‌هایی با پروفیل UPVC ویژگی‌های با عملکرد بالا را ارائه می‌دهد که هیچ ماده دیگری تاکنون به آن دست نیافته است. در ادامه برخی از مزایایUPVC  شرح داده می­شود:

 • نیاز به مصرف انرژی کمتر در فرایند تولید
 • مقاوم در برابر باران و آب
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی (ترکیب ناپذیری در برابر مواد شیمیایی)
 • صرفه اقتصادی
 • قابل بازیافت
 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش UV
 • عدم نیاز به رنگ
 • عایق صدا
 • قابلیت ساخت با اشکال مختلف برای استفاده در ساختمان
 • مقاوم در برابر ضربه
 • طرفدار محیط زیست
 • عمر طولانی
 • مقاوم در برابر موریانه و حشرات
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • مقاوم در برابر باد و طوفان

فرمول ساخت پروفیل UPVC

پروفیلUPVC  با فرمولاسیون خاصی تهیه شده می‌شود که در آن اصلاح کننده‌ها و تثبیت کننده‌ها به پلی وینیل کلرید(PVC)  اضافه می‌شوند و آن را سخت و مناسب برای استفاده به عنوان قاب درب و پنجره می‌کنند.

PVC

پی‌وی‌سی ماده اصلی پروفیل UPVC را تشکیل می‌دهد (تقریباً 80-85%). پلیمر PVC بر خلاف پلیمرهای دیگر به گرما حساس است و از این رو برای پردازش به مواد افزودنی نیاز دارد. خاصیت مواد به گونه‌ای است که می‌تواند به اندازه لاستیک نرم باشد و مانند هر پلاستیک ساخته شده دیگری استحکام داشته باشد. این تطبیق‌پذیری از طریق افزودن ماده‌های دیگر به PVC قابل انجام است و ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر ضربه، نور و اشعه ماوراء بنفش به آن می‌بخشد.

تثبیت‌کننده گرما

پلیمر PVC از آنجا که ماهیت حساس به گرما دارد قابلیت پردازش نیست، از این رو از تثبیت‌کننده‌های گرما برای بهبود پایداری PVC و فراهم آوردن قابلیت پردازش استفاده می‌کنند. فقدان تثبیت کننده کافی در هنگام ساخت پروفیل UPVC، در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند باعث تغییر رنگ زودهنگام پروفیل و قاب پنجره شود. در مناطق گرمسیری که پروفیل در معرض زیاد اشعه ماوراء بنفش و دمای بالا قرار می‌گیرد، این ماده تثبیت کننده و میزان دوز مصرف آن اهمیت خود را نشان می‌دهد.

Processing Aids (کمک فرایندها)

این مواد معمولاً مبتنی بر اکریلیک هستند که باعث افزایش استحکام مذاب در هنگام همجوشی می‌شود و در پروفیل با سطح مقطع یکنواخت نقش دارند.

مواد اصلاح کننده ضربه

پلیمرها معمولاً هنگامی که در معرض دمای پایین یا اشعه ماوراء بنفش قرار بگیرند شکننده می‌شوند. اصلاح‌کننده‌های مبتنی بر اکریلیک برای حفظ قدرت پروفیل حتی پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و در دمای پایین استفاده می‌شود. استفاده دوز ناکافی یا ارزان قیمت اصلاح کننده مانند CPE در ساخت پروفیل، آن را قادر به مقاومت در برابر ضربه در طولانی مدت نمی‌کند و ممکن است در طول ساخت، نصب، بهره برداری یا استفاده بشکند یا ترک بردارد.

روان کننده‌ها

این ماده افزودنی برای بالا بردن توانایی PVC در فرایند اکستروژن به کار می‌رود. استفاده بیش از حد یا ناکافی از روان‌کننده‌ها ممکن است باعث نقص محصول شود.

رنگدانه‌ها دی اکسیدتیتانیوم:

دی اکسید تیتانیوم یک رنگدانه گران قیمت است که به عنوان رنگدانه سفید مورد استفاده قرار می‌گیرد و رنگ سفید طبیعی آن را به PVC منتقل می‌کند و پایداری لازم برای داشتن دوام و عمر طولانی را فراهم می‌نماید. دوز TiO2 به تابش اشعه ماورا بنفش منطقه بستگی دارد. سایر رنگدانه‌های (آلی / معدنی) و درخشنده‌تر برای رنگ آمیزی رنگدانه مورد استفاده قرار می‌گیرند اما ممکن است پایداری UV مشابه نداشته باشند. اینها باید با احتیاط و اطمینان از مقاومت در برابر آب و هوا و ثبات رنگ استفاده شوند.

پرکننده‌ها

پرکننده‌ها، مواد معدنی مانند کربنات کلسیم به عنوان ذرات ریز همگن در ترکیب PVC استفاده می‌شوند. استفاده از پرکننده، خاصیت مکانیکی (استحکام کششی، کشش و مقاومت در برابر ضربه) و کمتر شدن هزینه را بهبود می‌دهد. در صورت استفاده در طراحی متناسب، مقاومت مکانیکی پلیمر را بهبود می‌بخشد و در صورت استفاده بیش از حد باعث کاهش هزینه می‌شود اما باعث دوام محصول نمی‌گردد.

پروفیل‌های مختلف پنجره‌ای در بازار وجود دارد و به نظر می‌رسد که پروفیل‌ UPVC بست ویژن با توجه به کمترین نشت، خاصیت عایق‌بندی بهتر، PVC کمتر شکننده، قوی‌تر و ماندگاری بهتر است.

 با انواع پروفیل upvc درب و پنجره بست ویژن آشنا شوید.