استانداردهای پروفیل uPVC | پروفیل یو پی وی سی
استانداردهای پروفیل uPVC چیست؟
جولای 20, 2020
درب فرانسوی
درب فرانسوی چیست؟
جولای 22, 2020

چسب سیلیکون

چسب سیلیکون

 بعد از آنکه درب و پنجره در سازه ساختمان نصب شد، درزهای بین دیوار و درب یا پنجره امکان ورود و خروج هوا و صدا را فراهم می‌کند. بنابراین فقط انتخاب در و پنجره با پروفیل یو پی وی سی با کیفیت عالی کافی نیست بلکه باید به خوبی نصب شود. استفاده از این چسب بعد از انجام پروسه نصب  راهکار این مسئله است. این نوع چسب آب بند مناسب و پرکننده درزها و فضای اطراف درب و پنجره نصب شده در قالب خود است. چسب‌های سیلیکونی از پلی دی متیل سیلوکسان (PDMS) به همراه کتوکسیم یا اتر ساخته شده‌اند. این چسب به چسب‌های ولکانیزه در دمای اطاق نیز معروف هستند. مواد تشکیل دهنده این چسب به وسیله رطوبت اتمسفر هیدرولیز شده و گروه های هیدروکسیل را تشکیل می‌دهند به گونه‌ای که با حذف آب متراکم می‌شوند.

ویژگی‌های چسب سیلیکون

  • انعطاف پذیری این نوع چسب از ویژگی‌های بارز آن است که آن را به عنوان یک پرکننده و درزگیر خوب معرفی کرده است.
  • چسب سیلیکون در برابر دما و فشارهای بالا یا دماهای پایین مقاوم هست و در اثر تغییرات دما از شکل خود خارج نمی‌شوند که باعث شود فضای خالی بین قاب پنجره و فریم ایجاد نشود. چسب‌های سیلیکونی در دماهای پایین خاصیت ارتجاعی خود را از دست نمی‌دهند.
  • چسب درزگیر سیلیکونی در برابر مواد شیمیایی و اشعه‌های UV مقاوم هستند.
  • در رنگ‌های مختلف مثل سفید، مشکی، قرمز، قهوه‌ای و طوسی در بازار وجود دارد. البته با گذشت زمان تغییر رنگ ندارد و به همان رنگ اولیه خود باقی می‌ماند.
  • قابلیت چسبندگی بالایی دارد و به راحتی از سطوح که به آن متصل شده است جدا نمی‌شود.
  • به مصالح ساختمانی مانند کاشی، سرامیک، چوب، پلاستیک و سطوح روکش دار به خوبی می‌چسبد و دارای چسبندگی عالی است.
  • در بسته‌بندی‌ها و اندازه های متفاوت چسب سیلیکونی در بازار عرضه می‌شود. مرسوم‌ترین نوع بسته بندی، استوانه‌ای شکل است.
  • این محصول در برابر رشد کپک و قارچ مقاومت می‌کند و آب‌بند مناسبی است. بر اثر تماس مداوم با آب و باران کپک نمی‌زند و تصویر زشتی را ایجاد نمی‌کند.
  • بعد از خشک شدن و برای مدت‌ طولانی ترک برنمی‌دارد

نحوه استفاده صحیح از چسب سیلیکون

برای اینکه چسب سیلیکون به خوبی عمل کند و  به عنوان یک درزگیر خوب عمل کند بعد از اینکه کار نصب پنجره به اتمام رسید باید فضای اطراف و دور پنجره را به خوبی تمیز کرد. تمام گرد و غبار و خاکی که به قاب پنجره و دیوار اطراف هست را باید پاک کرد. البته سطحی که قرار است به چسب آغشته شود باید خیس نباشد. بعد از تمیز کردن قاب دور پنجره و خشک کردن آن  چسب را دور تا دور قاب پنجره زده شود.

تمیز کردن چسب و نکات ایمنی مربوط به آن

با استفاده از آب و صابون به راحتی می‌توان مناطقی را که به چسب آغشته شده است تمیز کرد و به آسانی آن را پاک کرد. البته در هنگام کار با چسب از دستکش و ماسک استفاده کرد. بهتر است در محیط‌های بسته و به مقدار زیاد از این چسب استفاده نشود. اگر چشم یا پوست به چسب آلوده شد به سرعت شسته شود. از آتش و جرقه دور نگهداشته شود.